„Katyń – jeden bohaterski Rosjanin” prapremiera filmu A.Czarneckiego

Dzisiaj, tj. w sobotę 10 listopada 2018 o godzinie 16.00. w Villa Moda w Dąbrowie Górniczej odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Katyń – Jeden bohaterski Rosjanin”. Mimo wolnego wstępu zainteresowanie widzów było małe. Czyżby wszyscy już szykowali się na Marsz Niepodległości (Antyfaszystów) w Warszawie? Możliwe, ale temat mordu (Holocaustu) Polaków (zobacz także) przez komunistów sowieckich w 1940 r., wciąż do końca nieuregulowany w świetle prawa międzynarodowego, jest szczególnie dla Polaków b. ważny!

Film, trwający jedynie 42 minuty, jest dziełem wybitnego polski reżysera i scenarzysty Andrzeja Czarneckiego. Jest on twórcą takich filmów, jak: DO PRZYJACIÓŁ MOSKALI, GENERAŁ Z KATYNIA, ISTOTA, SZCZUROŁAP, BIESZCZADZKIE IKONY. Film „Katyń – Jeden bohaterski Rosjanin”, to opowieść rosyjskiego prokuratora wojskowego A. Jabłokowa o przebiegu śledztwa prowadzonego w latach 1990-2004 nad tak zwaną sprawą Katyńską (szerzej mordem Polaków przez komunistów sowieckich w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach). Po przedstawieniu oskarżenia obejmującego także członków sowieckiego Komitetu Centralnego partii komunistycznej z J. Stalinem na czele, przez tegoż prokuratora, został on on odsunięty od śledztwa i skierowany na emeryturę w wieku 39 lat! A niejaki W. Putin utajnił akta na kolejne 20 lat.

Do przedpremierowego pokazu filmu doszło dzięki staraniom Stowarzyszenia „Irbis” oraz Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej im. Henryka Glassa „Chudego Wilka”.

Przed i po pokazie była sprzedawana książka prof. Ziemowita Miedzińskiego „Tryumf czerwonych miernot”.

 

 

 

Grzegorz Jaszczura – Blog,  Listopad 10, 2018